Blokowanie dostępu do usług a prawo

Blokowanie dostępu do usług jako forma ataku cybernetycznego.

W czasach globalnej informatyzacji społeczeństwa ciężko wyobrazić sobie prowadzenie biznesu z całkowitym pominięciem korzystania z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Wraz ze wzrostem popularności Internetu oraz usług świadczonych za jego pośrednictwem, rośnie też jednak liczba zagrożeń, na które narażeni są przedsiębiorcy. Jedną z powszechniejszych form ataku cybernetycznego jest blokowanie dostępu do usług.

Nie tak dawno w Polsce głośno było o ataku na portal podatki.gov.pl. Na skutek tego dostęp do platformy został na pewien czas zablokowany. Przykład ten pokazuje, że nawet instytucje państwowe nie są do końca przygotowane na czyhające w sieci zagrożenia. Posiadając świadomość istniejącego ryzyka oraz odpowiednią wiedzę i zasoby w zakresie reagowania na zagrożenia, przedsiębiorcy mogą minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ataku oraz skutecznie zwalczać jego negatywne skutki.

Artykuł w Dzienniku Rzeczpospolita

W dzisiejszym wydaniu dodatku „Biznes. Poradnik prawny – bezpieczna firma” dziennika Rzeczpospolita piszę między innymi o tym, że na ewentualny atak hakera warto być przygotowanym zawczasu. Posiadając świadomość ryzyka, przedsiębiorcy mogą minimalizować zagrożenia oraz skutecznie walczyć z negatywnymi następstwami przestępczego działania.

Tekst dostępny jest w wydaniu papierowym dla prenumeratorów oraz w wersji elektronicznej pod tym linkiem.

Scroll to Top