Odszkodowania i zadośćuczynienia
Adwokat Gdynia
Odszkodowania i zadośćuczynienia
W ramach kancelarii adwokackiej pomagam klientom indywidualnym i biznesowym w dochodzeniu odszkodowań i zadośćuczynień za szkody majątkowe, komunikacyjne, osobowe, a także za szkody wynikające z błędów w sztuce medycznej. W zakres świadczonych usług wchodzą przede wszystkim porady prawne, negocjacje i reprezentacja na etapie przedsądowym oraz w postępowaniu likwidacyjnym przed ubezpieczycielem. Zapewniam również kompleksową obsługę sporów sądowych na każdym etapie postępowania.
Kancelaria działa przede wszystkim w obszarze następujących miast: Gdynia, Gdańsk, Sopot, Wejherowo, Rumia, Reda, Pruszcz Gdański. Jesteś spoza Trójmiasta? Nie stanowi to problemu – współpracę możemy nawiązać również online.
Uzyskanie odszkodowania
Potrzebujesz pomocy doświadczonego adwokata?
Wypadki komunikacyjne
Pomoc prawna w dochodzeniu roszczeń związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Może obejmować reprezentację przed ubezpieczycielem oraz przed sądem.
Szkody osobowe
Doradztwo i reprezentacja w szkodach związanych z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia.
Szkody majątkowe
Sprawy dotyczące szkód w mieniu wynikających między innymi z uszkodzenia, zalania, pożaru.
Odszkodowanie od ubezpieczyciela
Doradztwo i reprezentacja w postępowaniu likwidacyjnym prowadzonym przez ubezpieczyciela. Pomagam w uzyskaniu odpowiedniej kwoty odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia, a także z innych tytułów odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Błędy medyczne
Reprezentuję klientów i doradzam w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia wynikającego z błędów medycznych.
Zadośćuczynienie
Pomoc prawna w uzyskaniu zadośćuczynienia za krzywdę związaną z naruszeniem dóbr osobistych, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia, śmiercią członka najbliższej rodziny lub utratą więzi rodzinnych.
Jak pomagam?
Niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy dążę do znalezienia optymalnych rozwiązań prawnych. Zabezpieczenie interesów klienta jest moim priorytetem.
– 01
Porady prawne
Porady prawne dla klientów indywidualnych oraz klientów biznesowych, poprzedzone kompleksową analizą stanu prawnego i faktycznego.
– 02
Spory sądowe
Reprezentacja i zastępstwo w sprawach odszkodowawczych przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi oraz Sądem Najwyższym.
– 03
Mediacje i negocjacje
W wielu przypadkach spory odszkodowawcze można rozwiązać na drodze polubownej. Wspieram klientów w mediacjach i negocjacjach, dążąc do uzyskania satysfakcjonującego zakończenia sporu.
Szkoda majątkowa
Co się składa na odszkodowanie?
Naprawienie szkody (odszkodowanie) powinno obejmować nie tylko straty, które poszkodowany poniósł, ale również korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Składniki odszkodowania zależą od rodzaju szkody oraz okoliczności danej sprawy. Wobec tego na odszkodowanie składać mogą się chociażby koszty naprawy mienia. Przykładowo, w przypadku szkody w pojeździe, odszkodowanie może obejmować koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. Ponadto poszkodowany może dochodzić zwrotu utraconych zarobków. W wypadku zaś szkody zdrowotnej, rekompensacie podlegają w szczególności koszty leczenia, rehabilitacji, operacji, leków.
Szkoda niemajątkowa
Zadośćuczynienie za krzywdę
Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne, które ma na celu zrekompensowanie doznanej krzywdy (szkody niemajątkowej) w postaci bólu fizycznego lub cierpień psychicznych. Przepisy prawa dają natomiast możliwość dochodzenia zadośćuczynienia przede wszystkim w przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Ponadto świadczenia takiego można domagać się w wypadku pozbawienia wolności lub skłonienia do poddania się czynowi nierządnemu za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności.
Ponadto w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, najbliżsi członkowie rodziny poszkodowanego mogą domagać się zapłaty odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Podobne roszczenie przysługuje najbliższym członkom rodziny w przypadku śmierci poszkodowanego.
Dobra osobiste
Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych
Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
W razie naruszenia dobra osobistego istnieje możliwość przyznania temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę albo zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.
Jeżeli natomiast na skutek naruszenia dóbr osobistych została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać również naprawienia tej szkody.
Pomoc prawna
Pomoc adwokata w sprawach odszkodowawczych
Adwokat pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia w szczególności w następujących sprawach:
Możesz powierzyć mi swoją sprawę.
Dowiedz się więcej
Najczęściej zadawane pytania
Na spotkanie warto przynieść wszelkie dokumenty związane ze sprawą, w tym dokumentację fotograficzną, umowy, korespondencję, wyroki sądowe lub potwierdzenia zapłaty. Im więcej informacji zostanie przekazane na początku, tym dokładniejsza może być porada prawna.
Koszty usług adwokackich są zależne od charakteru sprawy, jej skomplikowania oraz zakresu działań. Zawsze przedstawiam orientacyjny kosztorys po wstępnej analizie sprawy, aby klient miał jasność co do potencjalnych wydatków. Kosztorys obejmuje zarówno wysokość honorarium, jak i szacowaną wysokość kosztów sądowych lub innych opłat.
Koszt porady prawnej wynosi 300,00 złotych brutto. Konsultacja może wymagać jednak głębszej analizy sprawy – wówczas honorarium jest ustalane indywidualnie.
Tak, wszystkie informacje, które zostaną przekazane adwokatowi, objęte są tajemnicą adwokacką. Zachowanie poufności jest jednym z fundamentalnych obowiązków adwokata.
W przypadku zgłoszenia roszczenia ubezpieczycielowi, powinien on spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku ubezpieczeniowym. W przypadku, gdy wyjaśnienie w tym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, termin ten może ulec wydłużeniu.
Na czas rozstrzygnięcia sprawy w sądzie składa się natomiast wiele czynników, w tym w szczególności charakter sprawy, aktualne obciążenie sądu lub konkretnego sędziego oraz sposób postępowania przeciwnika procesowego. Podczas pierwszej konsultacji staram się jednak oszacować orientacyjny czas trwania postępowania.
Tak, istnieje możliwość konsultacji online poprzez wideokonferencję.
Kancelaria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w tych godzinach jestem dostępny pod telefonem. Nawet jeżeli w danym momencie nie odpowiadam (np. z uwagi na czynności w sądzie, spotkanie), zawsze oddzwaniam.
Możliwa jest płatność w gotówce, kartą oraz przelewem na rachunek bankowy.